Co to jest i na czym polega aromaterapia?

olejki do aromaterapii

Naturalne metody leczenia oraz wpływania na nastrój cieszą się coraz większą popularnością. Związane jest to z powrotem do tego, co znane od pokoleń, skuteczne, bliskie naturze. Jedną z dziedzin, o której ostatnio coraz głośniej, jest aromaterapia. Czym jest, jak ją stosować, na co pomaga?

Poniżej odpowiadamy na wszystkie nurtujące pytania dotyczące tej metody leczenia.

Czym jest aromaterapia?

Aromaterapia nie jest metodą leczenia w dosłownym tego słowa znaczeniu. To natomiast sposób wspierania własnego zdrowia, szczególnie dobrobytu psychicznego. Piękne zapachy, którymi możemy otaczać się na co dzień, doskonale wpływają na samopoczucie. Mogą dodawać energii, pobudzać, mobilizować do działania. Ich efekt może być też odwrotny. Aromaterapia w domu może być stosowana po to, aby się wyciszyć, uspokoić, przygotować do odpoczynku lub snu. W zależności od tego, jakie olejki eteryczne są używane, uzyskuje się inny efekt. Wszystko zależy zatem od potrzeb. Jedno jest pewne. Aromaterapia raczej nie szkodzi. Jeśli któryś z wybranych olejków nie spodoba się, jedynym skutkiem ubocznym może być ewentualny ból głowy. Wystarczy wtedy przewietrzyć otoczenie i po sprawie. Korzyści z aromaterapii są jednak ogromne, dlatego warto wypróbować ją na własnej skórze.

Jak stosować aromaterapię w domu?

Jak zatem rozpocząć swoją przygodę z aromaterapią z domu? Po pierwsze, warto uświadomić sobie, czy chce się ją stosować po to, aby dodać sobie energii, czy wręcz na odwrót, przed snem na wyciszenie? Jeśli odpowiedź na to pierwsze pytanie jest jasna, kolejny krok to wybór odpowiednich olejków. Tych nie brakuje, trzeba jednak sięgać po produkty od renomowanych producentów. Muszą to być produkty certyfikowane, które są produkowane z roślin ekologicznych. Dlaczego to tak ważne? Ponieważ tylko wtedy będą to produkty bezpieczne dla organizmu, które będzie można wdychać podczas aromaterapii. To istotne wtedy, gdy olejków używa się na przykład po to, by usprawnić oddychanie w czasie kataru. To również pewien element aromaterapii.

Efekty aromaterapii

To, co przynosi aromaterapia, to najczęściej ukojenie dla zmysłów. Można się poczuć lepiej i wprowadzić w bardzo przyjemny stan. Tak właśnie działają piękne zapachy. Lawenda działa wyciszająco, dlatego jest polecana przed snem. Bazylia czy drzewo herbaciane pozytywnie wpływają na organizm podczas przeziębienia, udrażniają nos i pomagają w oddychaniu. Na rynku dostępne są różne zapachy, dlatego bez wątpienia każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.