Domowe sposoby na zakwasy

medytująca kobieta siedząca po turecku ze złożonymi rękami

Zakwasy są wynikiem mikrouszkodzeń tkanki mięśniowej, do których dochodzi podczas nadmiernego i nagłego wysiłku fizycznego. Dolegliwości bólowe mogą być na tyle intensywne i uciążliwe, że utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jeżeli nie zaradzimy problemowi, ból związany z zakwasami może utrzymywać się nawet do tygodnia. W tym czasie mięśnie ulegają regeneracji i wzmocnieniu. W jaki sposób można w domowym zaciszu poradzić sobie z zakwasami?

Lepiej zapobiegać niż leczyć – czyli jak uniknąć zakwasów?

Intensywny wysiłek fizyczny mocno obciąża cały organizm i mięśnie, które ciężko pracują podczas ruchu. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji wzmożonego wysiłku w postaci zakwasów, należy stosować się do kilku najważniejszych reguł poprawnego treningu. Zanim rozpoczniemy ćwiczenia, obowiązkowo należy zrobić krótką rozgrzewkę, która rozrusza i rozgrzeje mięśnie, przygotowując je do intensywnego treningu. Wykonując ćwiczenia, warto też stopniować wysiłek, by mięśnie mogły przystosować się do obciążenia. Na koniec, dobrze jest też pamiętać o rozciąganiu rozgrzanych mięśni, dzięki czemu będące w skurczeniu tkanki wrócą do swojego pierwotnego kształtu.

Prysznic i kąpiel jako sposób na zakwasy

Zarówno gorąca kąpiel, jak i prysznic z wykorzystaniem naprzemiennie gorącej i zimnej wody, mają na celu rozluźnić mięśnie i poprawić krążenie. Naczynia krwionośne rozszerzają się i kurczą, dostarczając tym samym obolałym mięśniom wraz z krwią niezbędnych substancji odżywczych. Dzięki temu łatwiej i szybciej mogą się zregenerować. Co więcej, zarówno prysznic, jak i kąpiel działają relaksująco. Jest to jednak rozluźnienie, które daje chwilową ulgę. Dlatego po kąpieli czy prysznicu warto jeszcze zintensyfikować działania rozluźniające i wykonać masaż.

Masaże, maści i okłady w walce z zakwasami

Masaż pomoże rozluźnić obolałe mięśnie, pomimo że możemy w jego trakcie odczuwać ból. Warto wykonywać nawet kilka szybkich masaży w ciągu dnia, co znacznie przyspieszy regenerację obolałych miejsc. Warto do tego celu wykorzystać specjalne maści np. o działaniu rozgrzewającym. Dodatkowo można wesprzeć się specjalnymi urządzeniami do masażu takimi jak wałki.  Ciekawym rozwiązaniem, które pomoże złagodzić dolegliwości bólowe, przyspieszy regenerację i zwalczy stan zapalny, są zimne okłady. Do jego wykonania można użyć nawet mrożonki, którą owijamy w ściereczkę i przykładamy do bolącego miejsca.

Sok z wiśni i posiłki wysokobiałkowe

Picie soku z wiśni jest wskazane przed w trakcie i po treningu. Zawarte w nim antocyjany i flawonoidy mają wysoką skuteczność w zwalczaniu stanu zapalnego. Są to również mocne silne antyoksydanty, dzięki czemu możemy liczyć na złagodzenie bólu i przyspieszenie regeneracji mięśni. Oprócz tego po intensywnym wysiłku fizycznym wskazane jest dostarczenie w posiłku dużej dawki białka i węglowodanów, które zregenerują mięśnie i wpłyną pozytywnie na ich wzrost. W okresie wzmożonej aktywności fizycznej warto sięgać też po większe ilości witaminy C. Poleca się też picie soku pomidorowego i napojów izotonicznych, które nawodnią i przyspieszą odnowę tkanki mięśniowej.