Fototerapia – jak działają lampy do fototerapii?

Terapia ciepłem

Fototerapia, która często nazywana jest światłoterapią to zabieg mający na celi leczenie schorzeń podatnych na dobroczynne właściwości światła. Zabieg ten cieszy się coraz większą popularnością i trudno się temu dziwić. Czym tak naprawdę jest fototerapia i w jaki sposób działa? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

W jaki sposób działa fototerapia?

Urządzenia stosowane do wykonywania tego zabiegu emitują promieniowanie podczerwone, nadfioletowe oraz widzialne. Regularna ekspozycja ma ogromne znaczenie na nasz stan zdrowia i samopoczucie. Jest szczególnie ważna jesienią i zimą, gdy na zewnątrz panują niekorzystne warunki atmosferyczne. To właśnie wtedy pojawia się smutek, przygnębienie i apatia. Popularne stany przesilenia zimowego można leczyć, wykorzystując promienie emitowane przez specjalne lampy. To właśnie jest celem światłoterapii.

Każda dolegliwość wymaga konkretnego rodzaju światła i właściwego natężenia. Wykorzystując kolor biały, oddziałujemy na skórę, która staje się bardziej sprężysta i lepiej zaopatrzona w tlen. Kolor czerwony to z kolei lepsze ukrwienie i pobudzenie metabolizmu komórkowego. Kolor żółty bezpośrednio wpływa na naszą odporność, poprawia też przepływ limfy. Zielone światło stosowane jest głównie w kosmetyce, ale ma właściwości odprężające. Wykorzystując kolor niebieski, wpływamy na odpowiednie nawilżenie skóry. Ostatnim kolorem wykorzystywanym w fototerapii jest fiolet, jego zadaniem jest ochrona przed wolnymi rodnikami, dobrze działa też na naczynia krwionośne.

Jak działają lampy do fototerapii w leczeniu depresji?

Fototerapię do leczenia depresji stosuje się od niedawna. Odkąd odkryto, że lampy wytwarzając odpowiednie światło, są w stanie oddziaływać na przekaźnictwo serotoninowe, jasne stało się, że terapię taką można wykorzystać do leczenia zaburzeń psychicznych o różnym natężeniu. Światło emitowane przez lampy o jasności przekraczającej 1500 luksów ma wpływ na zahamowanie wydzielania melatoniny. Fototerapia działa dzięki receptorom siatkówki, które przekazują bodźce do podwzgórza. W trakcie całego procesu wydzielane są liczne neurotransmitery, które mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie i stan psychiczny.

Leczenie depresji i innych zaburzeń psychicznych z wykorzystaniem fototerapii polega na regularnym eksponowaniu pacjenta na światło wytwarzane przez lampę. Lampa taka powinna być ustawiona na odpowiednim poziomie, by terapia była skuteczna. Długość naświetlania zależna jest od wykorzystanych rozwiązań. W przypadku światła o mocy 2500 luksów powinna ona trwać około 2 godzin. Im mocniejsze światło, tym krótszy czas ekspozycji jest potrzebny, by zauważyć pozytywne efekty.

Ważną zaletą takich lamp jest ograniczenie promieniowania UV, które może powodować pewne skutki uboczne. Do tego celu wykorzystywane są specjalne filtry. Pamiętajmy, że terapia taka nie może być jednorazowym sposobem pozbycia się dolegliwości. Przeprowadza się ją w cyklach 2-tygodniowych i tylko wtedy przynosi pożądane korzyści. Fototerapia to nie tylko zabieg pomagający w kosmetyce, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i odpowiednio przeprowadzony, może przynieść szereg korzyści.