Jak radzić sobie ze stresem? Ćwiczenia i zabiegi do wykonania w domu!

masaż spiętych mięśni

Krótkotrwały stres może prowadzić do mobilizacji organizmu do działania. Natomiast w przypadku przewlekłego stresu dochodzi do odwrotnej sytuacji. Przewlekły stres działa bardzo niszcząco na odporność, osłabiając organizm. Można jednak przeciwdziałać jego negatywnemu wpływowi dzięki najbardziej skuteczne mu remedium, czyli ruchowi. Pomocna może być również medytacja, wspólne wyjście ze znajomymi, a także szczera rozmowa z przyjacielem.

Dużo zależy także od tego jakie podłoże ma długotrwały stres. Jednakże zgodnie z aktualnym stanem badań klinicznych potwierdzone zostało, że po wysiłku fizycznym poprawia się stan psychiczny organizmu. Dlatego też ćwiczenia fizyczne są jednym z najpotężniejszych narzędzi w walce z przewlekłym stresem. Co więcej charakteryzują się one także wysoką skutecznością w przypadku leczenia depresji oraz zaburzeń lękowych. Jest to zatem doskonały lek, który otrzymać można bez recepty.

Ruch zmniejszający poziom stresu

Sport jest wyzwaniem nie tylko dla mięśni lecz również dla umysłu. Podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych, koncentrowania się na powtarzalności jakiegoś ćwiczenia, czy też na utrzymaniu równowagi zapomina się o troskach oraz dotychczasowych problemach. Co więcej opada wówczas napięcie mięśniowe. Wówczas można nabrać dystansu do własnych problemów, a także spojrzeć na nie z innej perspektywy. Wynika to również z tego, że ćwiczenia oraz aktywność fizyczna skutecznie zmniejszają poziom hormonów stresu. Tym samym zarówno kortyzol jak i adrenalina obniżają się. Dodatkowo ruch stymuluje produkcję endorfin, czyli substancji które poprawiają nastrój. To właśnie dzięki nim odczuwać można uczucie odprężenia, radość.

Ćwiczenia dostosowane do możliwości organizmu

Nawet minutowy spacer po parku okazuje się bardzo regenerujący dla organizmu, pomagając zredukować napięcie psychiczne oraz skutecznie oczyścić umysł. Równie skuteczne są ćwiczenia rozciągające, dzięki którym można rozluźnić mięśnie na przykład po długim treningu. Jednakże dużą skuteczność wykazują ćwiczenia oraz aktywność, która wymaga szybkich oraz energicznych ruchów. Będą to na przykład biegi, jazda na rowerze, lecz także zajęcia przy muzyce. Optymalnym czasem wykonywania tego typu aktywności jest 30-40 minut dziennie. Natomiast w przypadku intensywnej aktywności wystarczy 15 – 20 minut każdego dnia. Ważne jest również, aby wybierać takie zajęcia sportowe, które sprawiają przyjemność i dają dużo radości. Wówczas można zredukować poziom stresu jednocześnie robiąc to co się lubi. Jedne z najbardziej popularnych i efektywnych ćwiczeń, które charakteryzują się niską intensywnością:

  • chodzenie
  • pływanie
  • joga
  • prace ogrodowe
  • jazda na rowerze po płaskim terenie
  • aerobik
  • spacery po lesie i na łonie natury
  • górskie wędrówki
  • gra w tenisa
  • skakanie na skakance zumba.

Należy również pamiętać o tym, aby ćwiczenia fizyczne oraz aktywność fizyczna realizowane były regularnie. Tylko wówczas uzyskać będzie można najwyższy poziom redukcji stresu oraz obniżenie napięcia mięśni.