Najlepsze olejki do domowej aromaterapii

Aromaterapia

Długie, chłodne, jesienne wieczory są momentem, kiedy szczególnie pragniemy dostarczyć sobie odpowiedniej dawki relaksu. Nic więc dziwnego, że często w tym okresie decydujemy się zażywać długich kąpieli oraz masaży. Wielu z nas uspokaja unoszący się w powietrzu zapach lasu, kwiatów oraz ziół. Z tego właśnie powodu na popularności zyskuje aromaterapia oraz wykorzystanie naturalnych olejków.

Z powodzeniem sprawiają one, że nie tylko ciało, ale również umysł czuje się odprężony i pozwala odstresować się po ciężkim tygodniu w pracy. Jakie olejki eteryczne są najlepsze do domowej aromaterapii?

Naturalne olejki eteryczne

Ich pozyskiwanie odbywa się poprzez destylację różnych części roślin takich jak łodygi, kwiaty, liście oraz kory. Dzięki temu posiadają one wyjątkowe właściwości, a ich stosowanie jest bardzo wszechstronne. Nie tylko relaksują one nasze ciało i umysł, ale również oczyszczają powietrze, zabijają patogeny oraz sprawiają, że nasz dom otula zapach poprawiający nastrój. Dzięki dodaniu naturalnych olejków eterycznych do wody lub specjalnego kominka zapachowego zapach wypełni całe pomieszczenie, wydobywając jednocześnie swoje kojące właściwości. Ich zastosowanie może odpowiednio relaksować, wyciszać, odstresować lub dodawać energii. Są one świetnym rozwiązaniem dla osób cierpiących na stany lękowe, stres oraz przebodźcowanie, ponieważ pozwalają wyciszyć się i uspokoić.

Zdrowotne działanie olejków eterycznych

Są one bardzo pomocne w walce z przeziębieniem i mogą z powodzeniem łagodzić objawy zatkanego nosa, kaszlu, a nawet bóle głowy. W tym celu szczególnie polecany jest olejek sosnowy, eukaliptusowy oraz z drzewa herbacianego. Ich zastosowanie ma działanie nie tylko antybakteryjne, ale również przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbólowe i wykrztuśne. Pamiętajmy, jednak że nawet najlepsze olejki są jedynie wsparciem dla naszego organizmu i nigdy nie powinny być stosowane jako zamiennik konsultacji lekarskiej oraz leczenia. Warty dodania jest również fakt, że jedynie naturalne olejki eteryczne wykazują jakiekolwiek właściwości terapeutyczne. Wszystkie olejki pochodzenia syntetycznego będą jedynie ładnie pachnieć i nie będą one wykazywały działania leczniczego.

Jakie olejki warto wybrać?

Jeśli interesuje nas aromaterapia w domu, warto zaopatrzyć się w następujące naturalne olejki eteryczne:

olejek rozmarynowy świetnie sprawdzi się do aromaterapeutycznej kąpieli relaksującej,

– olejek świerkowy oraz sosnowy może stać się naturalnym odświeżaczem powietrza, ponieważ wspaniale maskuje brzydkie zapachy,

– olejek cynamonowy szczególnie sprawdzi się w okresie świąt, gdzie nada mieszkaniu świąteczny klimat,

– olejek miętowy oraz lawendowy uspokaja, oraz łagodzi ból migrenowy,

– olejek sosnowy i z drzewa herbacianego jest wspaniałym wsparciem podczas przeziębienia.