Sanatorium w domu – jakie zabiegi wykonamy sami?

Osoby, które chcą skorzystać z dobrodziejstwa uzdrowisk w ramach NFZ niestety muszą uzbroić się w cierpliwość. Osoby, które nie mogą czekać wielu miesięcy albo wykupić prywatny wyjazd do sanatorium nie stoją jednak na straconej pozycji. Wiele zabiegów leczniczych można wykonać samodzielnie w domu. W aptekach i profesjonalnych sklepach zielarskich, można znaleźć wiele sprawdzonych preparatów, dzięki którym stworzymy profesjonalne uzdrowisko w domu.

Niezawodne okłady borowinowe

W sanatoriach bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się borowinowe okłady oraz kąpiele całego ciała. Na szczęście niesamowite okłady z tego leczniczego torfu, można przygotować w domu. Okłady borowinowe działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, dlatego też jest to doskonały wybór dla osób, które zmagają się z chorobami zwyrodnienia stawów albo z bólami kręgosłupa. Okłady mogą okazać się bardzo pomocne także przy przewlekłych nerwobólach albo dyskopatii. Aby przygotować okłady w domowych warunkach w pierwszej kolejności należy naczynie z pastą borowinową ogrzać w wodzie o temperaturze 39 stopni. Ciepłą masę o warstwie 1 cm nanosi się delikatnie na bolące miejsca, a następnie przykrywa folią albo ręcznikiem. Tak przygotowany okład należy przetrzymać przez pół godziny. Jeżeli istnieje taka możliwość, to zabieg najlepiej wykonać przed snem. Pamiętać należy jedynie o tym, aby borowiny nie nakładać na żylaki i oparzenia.

Rewelacyjne kąpiele solankowe

Kąpiel w solance, to nic innego jak oczywiście kąpiel w wodzie chlorkowo-sodowej. Zabiegi tego typu są idealnym wyborem dla osób, które zmagają się z łuszczycą, zmianami alergicznymi na skórze albo egzemą. Kąpiele solankowe przypadną do gustu także tym osobom, które chcą zmniejszyć nadpotliwość. Aby przygotować odprężającą kąpiel niezbędna jest oczywiście sól lecznicza. Godna polecenia jest przede wszystkim sól bocheńska, zabłocka albo iwonicka. Kilogram soli należy rozpuścić w wodzie o temperaturze około 37 stopni Celsjusza. Jeżeli chodzi o czas kąpieli to powinna ona wynosić około 10-20 minut. Pamiętać należy o tym, aby po kąpieli nie płukać ciała prysznicem. Domowe zabiegi przyniosą satysfakcjonujący efekt tylko wtedy, gdy kąpiele wykonywane będą przez co najmniej trzy tygodnie. Kąpiele solankowe najlepiej wykonywać dwa razy w tygodniu.

Inhalacje z olejków

W domowym uzdrowisku można wykonać także inhalacje z rozpylonych wód leczniczych i solanki. W aptekach można kupić także specjalne olejki eteryczne, które mogą okazać się bardzo pomocne przy przewlekłym katarze oraz przy zapaleniu zatok. Godny polecenia jest przede wszystkim olejek eukaliptusowy, który wlewa się do miski z wrzątkiem.