Wody lecznicze z uzdrowisk – właściwości i zastosowanie

spa - wody z uzdrowisk

Wody lecznicze jak powszechnie wiadomo mają zdecydowanie więcej drogocennych składników mineralnych, niż pozostałe rodzaje wód, dlatego też wykorzystuje się je w leczeniu wielu dolegliwości. Mowa tutaj oczywiście o wodach, które pochodzą z głębokich warstw ziemi.

Z niniejszego artykułu dowiedzą się państwo, jakie właściwości mają wody lecznicze z uzdrowisk i jakie jest ich zastosowanie.

Jakie są właściwości wód leczniczych?

Jak wspomniano we wstępie, wody lecznicze są bardzo bogate w minerały takie jak krzem, potas, żelazo, siarkę, magnez, chrom i wapń. Wody lecznicze z uzdrowisk działają stabilizująco na system nerwowy. Uzdrowiska powinny odwiedzić te osoby, które chcą obniżyć poziom stresu i mają problemy z bezsennością. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że wody lecznicze usprawniają proces metabolizmu i znacząco zmniejszają dolegliwości bólowe mięśni oraz stawów. Systematyczne kąpiele w uzdrowiskach doskonale stabilizują tętno i usprawniają gospodarkę hormonalną w organizmie.

Dla kogo?

Kąpiele w wodach termalnych są najlepszym wyborem dla pacjentów w okresie rekonwalescencji. Z kąpieli bardzo często korzystają osoby po operacjach chirurgicznych oraz pacjenci po przebytych ciężkich chorobach. Pamiętać należy o tym, że uzdrowiska są odwiedzane nie tylko przez starsze osoby, ale również przez młodych pacjentów. Wiele osób korzysta z wód termicznych w celach pielęgnacyjnych. Dzięki kąpieli można poprawić stan skóry, wygładzić ją i ujędrnić. Wielu dermatologów poleca kąpiele w wodach leczniczych osobom, które zmagają się z trądzikiem. Lecznicze wody odgrywają ważną rolę w utrwalaniu efektów leczenia szpitalnego i stymulacji naturalnych procesów samoleczenia.

Uzdrowiska w Polsce

W Polsce jest bardzo wiele uzdrowisk, które są warte odwiedzenia. Na mapie naszego kraju można znaleźć 45. miejscowości, które mogą pochwalić się statusem uzdrowiska. Polscy pacjenci do wyboru mają ponad 200 sanatoriów i 55 szpitali. Dużym zainteresowaniem cieszą się nie tylko uzdrowiska nadmorskie, ale również uzdrowiska górskie i podgórskie. Największym zainteresowaniem cieszy się uzdrowisko Franciszek, które odwiedzają osoby zmagające się z wrzodami i nieżytem żołądka. Osoby, które mają problemy na tle nerwowym i zmagają się z depresją, powinny odwiedzić uzdrowisko Szczawa I. Godne polecenia jest także uzdrowiska Hanna, które z kolei odwiedzają pacjenci z chorobami krwi. Jeżeli chodzi o wody lecznicze, to mają one dużą zawartość sodu, dlatego też są najlepszym wyborem dla osób z nadciśnieniem tętniczym.