Wyjazd do sanatorium, gdzie można bezpiecznie poddać się różnym zabiegom rehabilitacyjnym a przy okazji odpocząć to cały czas marzenie wielu osób. Teoretycznie każdy potrzebujący może uzyskać skierowanie do takiego miejsca, ale w praktyce czas oczekiwania liczy się na lata. Można oczywiście sfinansować pobyt samodzielnie, ale razem z kosztem zabiegów taki wyjazd stanowi już spory wydatek.
Sanatorium w domu, czyli terapia ciepłem
Wystarczy trochę wyobraźni i parę gadżetów, by zorganizować sobie własne uzdrowisko w domu. Jednym z ważnych technik fizjoterapii jest termoterapia, czyli leczenie ciepłem. Istnieje co najmniej kilka sposobów, by terapię tę samodzielnie stworzyć sobie w domu. Ciepło to jeden z najlepszych, doraźnych środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, ograniczających przyjmowanie leków. Punktowe działanie ciepła rozgrzewa tkanki, poszerza naczynia krwionośne i wpływa na szybkość krążenia krwi.
Terapia ciepłem przynosi wiele pozytywnych efektów:
- zwiększa ruchomość stawów
- poprawia elastyczność tkanki kolagenowej
- poprawia trofiki tkanek
- pobudza krążenie
- działa odprężające i uspokajające
- działa antybakteryjnie i przeciwwirusowo
- pobudza przemianę materii
- przyspiesza gojenie powierzchownych ran
Terapię ciepłem można stworzyć w domu np. kupując gotową saunę, poprzez gorące kąpiele borowinowe, elektryczne maty grzewcze czy punktowe stosowanie lampy solux.
Terapia zimnem w domu
Terapia zimnem to dokładnie przeciwieństwo poprzedniej metody leczenia. Leczenie zimnem polega na zastosowaniu różnego rodzaju materiałów albo substancji, których zadaniem jest odprowadzenie ciepła z ciała oraz uzyskanie miejscowego obniżenia temperatury. W wyniku tego procesu następuje zmniejszenie bólu, ograniczenie stanu zapalnego, zmniejszenie napięcia mięśniowego.
Terapię zimnem stosuje się w przypadkach:
- stanów pourazowych i po operacjach chirurgicznych
- przewlekłych stanów zapalnych narządu ruchu
- zmniejszania napięcia spastycznego mięśni
Pierwsze efekty leczenia zimnem odczuwa się po 15-30 minutach. Najpierw powstaje dojmujące uczucie zimna, które zamienia się w ciepło oraz odczuwalny spadek siły mięśni. W następstwie postępuje rozszerzenie naczyń krwionośnych.
Uzdrowisko w domu, leczenie zimnem i ciepłem
Organizując sobie własne uzdrowisko w domu i przystępując do terapii zimnem, należy wybrać jedną z metod, dostępnych w warunkach domowych, może to być:
- polewania bolących miejsc zimną wodą lub okłady z zimnej wody
- okłady woreczkami z kostkami lodu lub specjalnymi kubkami z lodem
- okłady woreczkami z żelem schładzanym w lodówce lub powstałym wyniku reakcji chemicznej
- aplikacja sprayów schładzających
- stosowanie mankietów krioterapeutycznych lub specjalnych kombinezonów
Klasycznym przykładem leczenia zimnem jest kriokomora, którą jednak trudno jest stworzyć w domu. Znajduje się ona na wyposażeniu wielu jednostek zajmujących się leczeniem schorzeń reumatycznych czy rehabilitacją i odnową biologiczną. Po pierwszych próbach leczenia zimnem w domu, warto sprawdzić działanie bardziej drastycznych sposobów.